مسیر درمان- دسترسی آسان به پزشکان و مراکز درمان
آموزش استفاده از دستگاه قندخون
آموزش استفاده از دستگاه قندخون

استفاده صحیح از دستگاه قند خون

در این مطلب شما را با دستگاه های فشار خون و آموزش استفاده از دستگاه قندخون آشنا می کنیم .

امروزه افراد زیادی مبتلا به بیماری دیابت در سراسر دنیا یافت می شود و برای این که این بیماران از قند خود اطلاع حاصل کنند باید از دستگاه های اندازه گیری خون استفاده کنند این دستگاه ها امکان اندازه گیری را برای تمام افراد فراهم می کند .کار دستگاه اندازه گیری سلول های گلوکز خون است تا بیماران از بالا بودن یا پایین بودن قند خود اطلاع حاصل کنند.این دستگاه ها در  شرکت های گوناگونی تولید می شود.

محتویات مهم داخل جعبه دستگاه قند خون

1-دستگاه اندازه گیری قند خون

آموزش استفاده از دستگاه قندخون

2-نوار تست

آموزش استفاده از دستگاه قندخون

3-اتولانست

آموزش استفاده از دستگاه قندخون

4- لانست یک بار مصرف

آموزش استفاده از دستگاه قندخون

آموزش استفاده از دستگاه  قندخون

در بیشتر دستگاه های قند خون دفترچه فارسی آن وجود دارد . اما در این جا ما به صورت خلاصه روش استفاده از دستگاه BIONIME که در ایران استفاده میشود را توضییح میدهیم :

برای روشن دستگاهBIONIME کافیست تا دکمه بزرگ وسط آن را بفشارید و برای خاموش کردم همان دکمه را برای دو ثانیه نگه دارید.درصورت روشن ماندن وانجام ندادن کاری ، دستگاه پس از دو دقیقه خاموش خواهد شد. اگر نوار تست را در محل آن در روی دستگاه اندازه گیر وارد کنید دستگاه به صورت خودکار روشن می شود . دستگاه اندازه گیری قند خون دارای حافظه ثبت مقادیر فند خون همراه با تاریخ و زمان آن می باشد.

جهت سوراخ کردن انگشت دست جهت نمونه برداری ، از اتولانست و لانست استریل شده یکبار مصرف شود . لانست یک بار مصرف است و پس ار استفاده ار اتولانست خارج شده و دور انداخته شود.

برای گذاشتن نمونه خون جهت اندازه گیری مقدار قند خون توسط دستگاه اندازه گیری قند خون از نوار تست رایست استفاده میشود .این نوار هم یک بار مصرف می باشد و پس  ار استفاده ان را دور بیندازید.

1-وقتی که نوار را درون دستگاه گذاشتید باید عدد بر روی قوطی حاوی نوار با نمایشگر یکی باشد.

2-برای استفاده از اتولانست باید لانست را دورن اتولانست فرار دهید و انتهای دستگاه را به سمت بالا بکشید و رها کنید و اتولانست را بر روی انگشتی که میخواهید خون بگیرید قرار دهید و دکمه ای که در وسط دستگاه فرار دارد را بفشارید.

3-خونی که بر اثر برخورد لانست از انگشتتان خارج شده است را بر روی جای مشخص شده بر روی نواری که در دستکاه هست قرار دهید.