مسیر درمان- دسترسی آسان به پزشکان و مراکز درمان
آیا فعالیت جنسی در دوران حاملگی خطرناک است ؟
آیا فعالیت جنسی در دوران حاملگی خطرناک است ؟

فعالیت جنسی در دوران حاملگی

انجام فعالیت جنسی در دوران حاملگی برای اکثر خانم ها حتی لذت بخش تر از قبل حاملگی می باشد که این امر به علت افزایش هورمون های آنها می باشد .

بسیاری از قسمتهای بدن یک خانم حامله مثل پستانها  و اندامهای تناسلی در طی دوران حاملگی بسیار حساس تر از قبل شده اند و باعث میشود که تحرکات جنسی بهتر صورت پذیرد .

با این حال در سه ماه اول و سه ماه سوم حاملگی مقداری کاهش میل جنسی ایجاد می شود که می تواند به علت افزایش فعالیت هورمون ها در اوایل حاملگی که باعث تهوع و خستگی می شود صورت پذیرد .

همچنین بزرگ شدن شکم در سه ماهه سوم حاملگی نیز یکی از علل کاهش میل جنسی می باشد .

به نظر نمی آید که هیچ علت پزشکی برای عدم انجام فعالیت جنسی در تمام دوران حاملگی وجود داشته باشد زیرا دهانه رحم بطور کامل گرفته شده است و هیچ آسیبی به جنین وارد نخواهد آمد.

انجام فعالیت های جنسی حتی برای سلامت بدن شما نیز خوب می باشد زیرا باعث تقویت عضلات رحم می شود .

از آن جایی که جنین دریک کیسه بسته حاوی مایع قرار دارد ، بخوبی محافظت شده و هیچگونه عفونتی از طریق مقاربت نمی تواند وارد آن شده و به آن آسیب برساند .

در چه موقعی نباید رابطه جنسی  داشته باشیم؟

در موارد زیر از انجام رابطه  پرهیز نمایید:

1- اگر خون ریزی رخ دهد سریعاً به پزشک مراجعه نمایید و از انجام مقاربت خودداری کنید .

این خون ریزی ممکن است زیادی جدی نباشد اما پزشک برای اینکه احتمال سقط جنین و یا وجود جفت سر راهی را بررسی نماید شما را تحت نظر خواهد گرفت .

2- اگر شما قبلاً سابقه سقط جنین داشته اید از پزشکتان در مورد انجام فعالیت جنسی سوال نمایید.

ممکن است به شما توصیه شود که در طی ماه های اولیه حاملگی از مقاربت خودداری نمایید .اگر لکه بینی وجود دارد و یا اینکه کیسه  آب پاره شده است ، احتمال خطر عفونت زیاد می باشد

منبع:کتاب حاملگی و زایمان (ترجمه دکتر فرهاد همت خواه)