مسیر درمان- دسترسی آسان به پزشکان و مراکز درمان
انواع جوش صورت را بشناسیم
انواع جوش صورت را بشناسیم

در مطلب قبل درباره این که جوش صورت و راه های شناخت آن صحبت کردیم ، در این قسمت درباره انواع جوش صورت صحبت خواهیم کرد.

انواع جوش صورت

ایا شما تا به حال دچار آکنه ( جوش ) شده اید ؟ بیشتر ما در دوره جوانی دچار این عارضه می شویم . جوش ها انواع مختلفی دارند برای شناخت  بهتر آن ها با ما همراه باشید.

 انواع جوش های سر سفید

بعضی از افراد برای اینطور فکر می کنند که جوش های سر سفید (کومدون های سر بسته)  ، نوعی جوشهای چرکی  می باشند ، در حالیکه چنین نیست .

وقتی میکروکومدون ها بزرگ می شوند ، از آنجایی که تورم در قسمت پشت انسداد ، افزایش می یابد ، این کومدونها قابل مشاهده می گردند .

اگر این انسداد اولیه کاملا در عمق منفذ پوستی قرار داشته باشد ، دهانه منفذ که به پوست باز می شود  همچنان بسته خواهد ماند .

این وضعیت باعث بروز جوشهای سر سفیدی خواهد شد که می توان آنها را بر روی پوست مشاهده نمود.

جوش سر سفید

جوش سر سفید

انواع جوش سر سیاه

جوش های سر سیاه را میتوان بخوبی بر روی پوست مشاهده نمود که باعث ناراحتی افراد می گردد.

در جوش های سر سیاه ، انسداد در قسمت بالاتری در مجرا رخ می دهد و بنابراین دهانه منفذی که به پوست باز می شود ، وسیع تر شده  و محتویات آن قابل مشاهده می گردند .

آن چیزی که باعث انسداد مجرا می شود ، مخلوطی از سبوم (sebum) که به صورت جامد در آمده و سلول های مرده دیواره مجرا می باشد .

از آنجایی که این سلول های مرده ، شبیه سلول های پوست می باشند ، حاوی رنگدانه ای به نام ملانین ( ملانین  باعث ایجاد رنگ در افراد می شود )  هستند.

این رنگدانه  که در سلول های مرده مجاری موجود می باشد در هنگامی که در معرض هوا قرار می گیرد دچار تغییر رنگ شده و سیاه می گردد و جوشهای سر سیاه را درست  می کند .

بنابراین جوشهای سر سیاه به علت آلودگی یا کثیفی ایجاد نمی شوند.

جوش سر سیاه

جوش سر سیاه

 انواع جوش های التهابی

کومدون ها ( جوش های زیر پوستی ) می توانند بدون اینکه مشکلی برای شما ایجاد نمایند به مدت چندین ماه و حتی چندین سال بدون اینکه تغییری در آنها دیده شود ، بر روی پوست شما باقی بمانند.

با اینحال اگر این کومدونها بزرگ شوند و یا اینکه پاره (منفجر) گردند، باعث بروز انواع مختلفی از جوشها مثل پاپول ها ، پوستول ها ، ندول ها و کیستها می شوند.

 

پاپول ها

اگر کومدون ها شروع به نشت سبوم به بافت اطراف نمایند ، باعث بروز التهاب شده و در نتیجه جوشهای قرمز رنگی ایجاد میشود . اندازه پاپول ها کمتر از 5 میلی متر می باشد ، و دارای هیچ گونه چرک قابل مشاهده ای نمی باشند .

پوستول ها

پوستول ها نمونه ای از جوشهای چرکی یا سر زرد می باشند و پوستول ها هنگامی به وجود می آیند که باکتری های موجود بر روی پوست و درون مجرا ، شروع به رشد و تکثیر نمایند .

این باکتریها را اصطلاحا (propioni bacterium acne) یا به اختصار (p .acnes) می نامند. این باکتری ها برای رشد و تکثیر خود ، جاهای تاریک و بدون هوا را ترجیح می دهند .

بنابراین یک منفذ پوستی مسدود شده ، محل مناسبی برای تکثیر این باکتریها می باشد و خیلی سریع تعداد آنها زیاد شده و تولید التهاب بیشتری می کنند.

این التهاب باعث می گردد که سیستم دفاعی بدن فعال شده و گلبولهای سفید را به آن منطقه بفرستند و در نتیجه منجر به بروز جوشهای چرکی ، متورم و قرمز شود.

ندول ها

ندول ها جوش های سفتی هستند . اندازه آنها خیلی بزرگتر از پاپول ها می باشد و تا قسمت های عمیق تری در پوست نفوذ کرده اند .

ندول ها وقتی ایجاد می شوند که یک کومدون بزرگ پاره شود و محتویات التهابی خود را (شامل گلوبول های سفید و باکتری ها) را در بافت اطراف آزاد نماید .

در چنین مواقعی ، التهاب و چرک بیشتری ایجاد می گردد و منجر به تورم و درد بیشتری میشود.

ندول ها به قسمتهای عمقی تر پوست که حاوی ساختمان های محافظت کننده پوست هستند ، نفوذ کرده و باعث ایجاد جوشگاه ( باقی ماندن جای جوش ) و (scar) می گردند.

کیست ها

کیست ها بر خلاف ندول ها ، کیسه های حاوی مایعی هستند که از مخلوط چرک و باکتری ها تشکیل شده اند .

کیست ها معمولا فقط همراه ندول ها هستند و اغلب دو یا سه تا از آنها در کنار یک دیگر می باشند.

تخریب کنندگی کیست ها بیشتر از ندول ها می باشد ، اما خوشبختانه میزان شیوع آنها کمتر می باشد و به ندرت در افراد دیده می شود.

منبع :کتاب آکنه جوش غرور جوانی (تالیف : پروفسورتیم میچل ، تر جمه : دکتر فرهاد همت خواه)