مسیر درمان- دسترسی آسان به پزشکان و مراکز درمان
تغذیه مناسب در دوران بارداری
تغذیه مناسب در دوران بارداری

نوع تغذیه مادر در دوران بارداری یکی از مهم ترین عواملی است که هم به سلامت مادر کمک میکند و هم جنین  کامل رشد می کند .

غذا خوردن در  دوران بارداری

اشتهای شما در دوران حاملگی افزایش می یابد و تا ماه چهارم حاملگی ، شما ممکن است در تمام مواقع احساس گرسنگی داشته باشید .

این یک راه طبیعی است تا شما را مطمئن کند که به اندازه کافی هم برای خود و هم برای کودکی که در رحم دارید غذا مصرف می کنید .

اما این بدان معنی نمی باشد که شما باید به اندازه دو نفر غذا بخورید . خوردن 500 کالری اضافی برای رسیدن به چنین هدفی کافی میباشد .

هر لقمه غذایی که می خورید باید هم برای خود و هم برای کودکتان خوب باشد .

اگر قبل از این که حامله شوید خوب غذا می خورید ، شما باید در دوره ای که تهوع وجود دارد از حال عمومی خوبی برخوردار باشید .

همچنان که حاملگی شما پیش می رود ، سعی نمایید که تعداد دفعات غذا خوردن  خود را زیاد نموده اما در هر بار مقدار کمی غذا بخورید زیرا این کار به هضم بهتر غذا ها کمک می کند .

حرکت دستگاه گوارش در دوران حاملگی کاهش یافته و کند می شود ، بنابراین معده آهسته تر تخلیه شده و نباید بیش از حد آن را پر کرد .

همچنین در سه ماهه سوم بارداری ، جنین به قدری بزرگ می شود که به معده فشار وارد آورده و ظرفیت آن را کم می نماید .

بنابراین خوردن غذای کم تر در هر وعده غذایی باعث راحتی شما خواهد شد .حالا مشکل این است که برای میان وعده های غذایی چه چیزی را باید خورد .

 

چه غذاهایی را نباید بخوریم؟

غذاهایی که فرآیند آماده سازی در آنها اجرا شده است و به آنها موادی برای نگهداری اضافه شده و یا در آنها از رنگهای شیمیایی استفاده شده است را (مثل کنسروها) استفاده نکنید .

محصولاتی که با آرد سفید ساخته شده اند و یا موادی که به آنها قند اضافه شده است ، دارای کالری زیادی می باشد اما ارزش غذایی آنها کم است . لذا از مصرف آنها خودداری نمایید .

از مصرف نوشابه های گازدار ( و حتی نوشابه های رژیمی ) خودداری نمایید زیرا مواد مغذی آنها حیلی کم می باشد . همچنین مصرف زیاد قهوه و چای ممکن است برای جنین شما خوب نباشد .

بعضی از غذا ها ممکن است دارای باکتریهای خطرناکی باشند که باید در دوران حاملگی از مصرف آنها خودداری نمود ( مثل وجود باکتری سالمونلا در تخم مرغ خام ).

گوشت هایی که خوب پخته نشده اند و شیر بزی که پاستوریزه نشده است ممکن است حاوی انگلی به نام “توکسوپلاسما”باشد که می تواند باعث صدماتی به جنین شود .

تمام سبزیجات و میوه هایی که مصرف می کنید را بخوبی شسته و ضد عفونی نمایید.

تغذیه های مورد نیاز دوران حاملگی

شما نیاز ندارید که بیش از آنچیزی که قبل از حاملگی می خوردید ، غذا بخورید اما باید آگاه باشید که آنچیزی که می خورید باید حاوی مواد مغذی باشد .

پروتئین

وقتی شما حامله هستید نیاز شما به خوردن پروتئین ها 50 درصد افزایش می یابد .

مقادیر کافی پروتئین برای یک روز را میتوان با مصرف 3 عدد تخم مرغ ، نیم لیتر شیر ، صد گرم پنیر و یا یک وعده ماهی یا گوشت قرمز به دست آورد .

این غذا ها همگی حاوی آمینواسیدهای ضروری می باشند (آمینو اسید ها  مواد شیمیایی سازنده پروتئین ها هستند ).

پروتئین های گیاهی فقط حاوی بعضی از آمینو اسید ها میباشند بنابراین باید آنها را همراه با پروتئین های حیوانی و یا بعضی از فرآورده های گندم مصرف نمود . پروتئین های گیاهی را می توان در نخود ، لوبیا ، عدس و آجیل یافت نمود .

کالری

در طی حاملگی ، شما حدود 500 کالری بیشتر در روز نیاز دارید . نیاز معمول خانمها به کالری روزانه 2000 تا 2500 کالری می باشد که در  خانم های حامله به 2500 تا 3000 کالری میرسد .

اگر شما فعالیتتان زیاد است ، وزنتان کم می باشد ، استرس زیادی دارید و یا به تازگی یک کودک دیگری نیز به دنیا آورده اید، نیاز به کالری بیشتری دارید.

شما نیازی ندارید که دقیقاً هر چیزی که می خورید کالری آن را حساب نمایید زیرا بسیاری از خانمها اصلاً فرصت این کار را ندارند ،

فقط اگر یک رژیم غذایی خوب و متعادلی داشته باشید به اندازه کافی کالری بدست خواهید آورد .

فیبر و مایعات

وقتی حاملگی پیشرفت می کند احتمال بروز یبوست هم بیشتر میشود . شما میتوانید با خوردن فیبر و مواد غذایی سبوس دار به روده هایتان کمک کنید که دچار کم کاری و یبوست نشوند .

میوه ها و سیزیجات خام ، نخود ، لوبیا ، دانه های سبوس دار ، همگی غذاهای فیبر دار هستند که شما باید در روز از بعضی از آن ها مصرف نمایید .

شما نباید در مصرف مایعات در دوران حاملگی محدودیتی ایجاد نمایید ( مگر اینکه مایعات یا نوشابه هایی که مصرف می کنید حاوی کالری زیادی باشند).

ویتامین ها

استفاده از یک رژیم غذایی خوب و متعادل این حسن رابرای شما دارد که نیاز شما به ویتامین ها را تامین میکند و دیگر نیازی به مصرف داروهای ویتامینی نخواهید داشت

با اینحال تحقیقات دانشمندان نشان داده است که داروهای مولتی ویتامین اگر قبل از بارداری وطی سه ماهه اول حاملگی مصرف شوند می توانند از بروز نقائص لوله عصبی در جنین مثل آنسفالی و اسپینا بیفیدا جلوگیری نمایند .

مواد معدنی

اگر شما یک رژیم غذایی خوب و متعادلی داشته باشید احتمال کمی دارد که دچار کمبود مواد معدنی شوید .

با این حال بعضی از پزشکان برای این که مطمئن شوند که آهن و اسید فولیک به اندازه کافی به شما می رسد آنها را بصورت دارویی برای شما تجویز میکنند.

هیچگاه بطور سر خود و بدون مشورت با پزشک از داروهای مکمل استفاده نکنید .

کلسیم

از همان موقعی که باردار می شوید نیاز شما به کلسیم ، دو برابر بیشتر از قبل از حاملگی میشود ، زیرا دندانها و استخوانهای جنین برای ساخته شدن از هفته 4 تا 6 نیاز به کلسیم دارند .

همچنان که جنین شما بزرگتر می شود نیاز شما به کلسیم افزابش می یابد و تا هفته 25 ، بیشتر از دو برابر کلسیم مورد نیاز می باشد .

منابعی که می توانید کلسیم را از آنها بدست بیاورید عبارتند از : لبنیات ، سبزیجات دارای برگهای بزرگ ، نخود ، لوبیا ، عدس و آجیل .

آهن

افزایش زیاد حجم خون باعث می شود که نیاز به آهن برای ساختن هموگلوبین در گلبولهای قرمز افزایش یافته ، زیاد شود .

خون میتواندهموگلوبین را به بافتهای بدن (بخصوص به جفت ) حمل نماید .

ذخیره آهن بدن شما همچنین برای کودک شما نیز مورد نیاز می باشد زیرا بعد از زایمان ،نوزاد ازشیر مادر تغذیه می کند که آهن آن خیلی کم می باشد .

منبع:کتاب حاملگی و زایمان (ترجمه دکتر فرهاد همت خواه)