مسیر درمان- دسترسی آسان به پزشکان و مراکز درمان
تمرینات ورزشی و تاثیر آن بر حاملگی
تمرینات ورزشی و تاثیر آن بر حاملگی

انجام تمرینات ورزشی هم قبل از حاملگی و هم در دوران حاملگی بسیار ضروری می باشد .

قبل از حاملگی ، تمرینات ورزشی شما را مطمئن می سازد که بدن شما آنقدر سالم می باشد که بتوانید حامله شده و نوزاد خود را به سلامت به دنیا بیاورید .

وقتی که شما حامله شدید ، انجام تمرینات ورزشی باعث تقویت عضلات  می گردد تا مفصل ها و ستون فقراتتان که قبل از زایمان ، شل و دردناک می شوند محافظت گردند .

تمرینات خاص ورزشی اگر همراه با تنفس های صحیح و آرامش انجام شوند به یک زایمان بی خطر و سالم کمک خواهند کرد .

هورمونهایی که در دوران حاملگی ترشح می شوند باعث نرم شدن لیگامانهای کمر و لگن می شوند بنابراین در دوران حاملگی از بلند کردن اجسام سنگین خودداری نمایید .

شما باید در این دوران از ستون فقرات محافظت نموده و در هنگام دولا شدن و بلند کردن اجسام از زمین مراقب باشید که فشار های غیر ضروری به کمرتان وارد نکنید .

در هنگام بلند کردن اجسام از روی زمین ، از عضلات رانتان استفاده نمایید . ابتدا به حالت چمباتمه روی زمین بنشینید و در همان حال نیز پشتتان باید به صورت عمود وصاف قرار داشته باشد .

کمی پاهایتان را از یک دیگر باز نگهدارید . عضلات شکم را سفت کرده ، عضلات کف لگن را به سمت بالا بکشید . یک نفس عمیق کشیده و قبل از بلند کردن جسم از روی زمین تا سه بشمارید .

در هنگام بلند کردن جسم از روی زمین ، نفس خود را بیرون دهید . آن چیزی که از روی زمین بلند می کنید باید کاملاً به بدنتان نزدیک بوده و یا آن را به بدنتان بچسبانید .

اگر چیزی  حمل می کنید از چرخاندن آن به یک طرف  بدن خودداری نموده و سعی نمایید که وزن آن را به طور مساوی به قسمتهای مختلف بدنتان توزیع نمایید .

وقتی می خواهید که بچه کوچکتان را از روی زمین بلند کنید ، بدن خود را بصورت صاف نگهداشته وهیچگاه خود را نپیچانید .

تمرینات منظم ورزشی به غیر از اینکه باعث می شوند که اندام سالم و خوبی داشته باشید بر روی وضعیت روحی و روانی شما نیز موثر می باشند .

تمرینات ورزشی باعث آزاد شدن مواد شیمیایی در بدن می شود که به آرامش روحی شما و از بین بردن اضطراب هایتان کمک می نماید .

از آنجایی که در هنگام انجام تمرینات ورزشی ، جریان گردش خون تقویت شده و با سرعت بیشتری خون را به همه جای بدن شما و نوزادتان می رساند، شما و نوزادتان دارای اکسیژن خوبی خواهید شد .

زایمان راحت تر و آسان انجام خواهد شد اگر شما دارای قدرت عضلانی خوبی باشید .

داشتن سلامت و وضعیت بدنی خوب در دوران حاملگی به این معنی خواهد بود که بعد از زایمان نیز شما سریعتر به شکل و اندام اولیه تان دست خواهید یافت با اینحال قبل از اینکه یک برنامه ورزشی را آغاز نمایید ،با پرشکتان مشورت نموده و نظر او را راجع به ورزشهایی که می خواهید انجام دهید بپرسید .

بعضی از پرشکان عقیده دارند که اگر خانمی دارای سابقه سقط جنین باشد و یا اینکه بیماری های خاصی داشته باشد نباید در سه ماه اول حاملگی از تمرینات ورزشی استفاده کند .

در اینجا چند نکته یادآوری می شود تا برای داشتن یک بدن سالم آنها را به خاطر داشته باشید :

1 – سعی کنید که دریک کلاس ورزشی که مخصوص خانم های حامله طرح ریزی شده است ثبت نام نمایید .

2 – اگر شما قبل از حاملگی یک خانم فعال و پر تحرکی نبوده اید ، در دوران حاملگی نیز چندان نخواهید توانست که خود را تغییر دهید اما حداقل سعی نمایید که روزی 20 دقیقه راهپیمایی نمایید .

3 – حتی اگر مجبور هستید که در تمام روز روی یک صندلی بنشینید ، تمرینات خاصی وجود دارد که می توانید روی همان صندلی انجام دهید

4 -قبل از شروع  به تمرینات ورزشی ، بدنتان را به آرامی گرم نمایید.

منبع:کتاب حاملگی و زایمان (ترجمه دکتر فرهاد همت خواه)