مسیر درمان- دسترسی آسان به پزشکان و مراکز درمان
جوش صورت و راه های شناخت آن
جوش صورت و راه های شناخت آن

اولین اتفاقی که ممکن است در بلوغ جوانی متوجه آن شوید جوش صورت است. شما با فهمیدن اطلاعاتی درباره جوش صورت میتوانید به کم ترشدن آن در این دوره کمک کند.

آیا شما دوست دارید که جوش های صورتتان دراین دوره کم تر شود. پس با ما همراه شوید:

آنچه که باید درباره جوش صورت بدانید ؟

وفتی که به سن بلوغ نزدیک میشوید ، احتمال زیادی وجود دارد صورتتان جوش بزند.

آکنه یا جوش غرور جوانی ، شایع ترین بیماری پوستی در جهان است . این بیماری پوستی تقریبا تمام نوجوانان را میتواند به شدت های مختلف گرفتار سازد. همچنین در بسیاری از افراد ، آکنه اولین بار در سن 15 تا 20 سال رخ دهد .

در تحقیقی که در سال 2001 میلادی در کشور آلمان بر روی افراد از 1 سالگی تا 87 سالگی انجام شد ، مشخص گردید که حدود27 درصد این افراد دچار آکنه بوده اند . اما اگر فقط نوجوانان آلمانی را در نظر بگیریم 90 درصد آن ها به آکنه مبتلا بوده اند.

شما وقتی بر روی پوستتان، دانه های سرسیاه ، سر سفید یا جوش های قرمز یا زردی را مشاهده  می کنید.  می فهمید که به آکنه مبتلا شده اید . این علائم کلاسیک آکنه می باشد .

پیدایش آکنه ، نه به رنگ پوست شما مربوط می باشد و نه به سن و سال شما ، با این حال  وقتی که شما به سن بلوغ نزدیک میشودید ، احتمال بیشتری دارد که به این وضعیت گرفتار شوید چون در این سنین ، پوست شما دچار تغییراتی میگردد که برای بروز جوش صورت مستعد میشود .

آن چیزی که اکثر افراد از آن اطلاع ندارند این است که چه مدت باید جوش های صورتشان را تحمل کنند . 15 درصد خانمها حتی تا سنین حدود 40 سالگی هم هنوز از این مشکل رنج می برند . با این حال در مردان کمتر اتفاق می افتد که تا این سنین هنوز به این مشکل گرفتار باشند . صورت ، گردن ، سینه ، پشت و شانه ها به علت این که دارای غدد تولید کنند چربی (غدد سباسه ) بیشتری هستند ، به آکنه دچار میشوند.

چهار عاملی که باعث جوش زدن می شود عبارت اند از :

1- به نظر میرسد که بدن انسان به میزان زیادی به هورمون های جنسی مردانه (اندروژن ها) حساس می باشد. خانم ها هم مانند آقایان دارای هورمون های جنسی مردانه هستند اما از آن جایی که مقدار این هورمون ها در آقایان  باعث میگردد که غدد تولید کننده چربی در بدن بیشتر فعالیت کرده و چربی بیشتری که اصطلاحا به آن سبوم(sebum) گفته میشود تولید گردد.

2- غدد تولید کننده چربی بر روی سطح پوست دارای سوراخها یا منفذ های کوچکی هستند . در انتهای مجرایی که این غدد تولید کننده چربی وجود دارند ، یک فولیکول مو هم قرار دارد.فولیکول مو قادر است که تولید مو نماید .غدد تولید کننده چربی در نیمه راه این مجرا به آن متصل می شوند . این مجرا از سلول های شبیه همان سلول های سطح پوست تشکیل شده است .

اگر شما گرفتار آکنه شده باشید ، این سلولها در هنگام از بین رفتن و پوسته ریزی ، به یک دیگر چسبیده و باعث می شوند که مجرا باریک شود.

3-براثر این باریک شدن مجرا و افزایش تولید چربی (سبوم) ، مجرا مسدود میگردد که این وضعیت ، نقطه شروعی برای ایجاد انواع جوش می باشد.در این حالت ، محیط بسیار مناسبی برای رشد باکتری آکنه بوجود می آید .این باکتری بطور طبیعی بر روی پوست افراد زندگی میکند . بر اثر رشد و تاکثیر این باکتری ، عفونت و التهاب ایجاد می گردد.

ساختار فولیکول مو

یک فولیکول طبیعی مو

 

 

4-التهابی که بر اثر رشد و تکثیر این باکتری بروز میکند ، باعث تحریک سیستم دفاعی بدن میشود و در نتیجه گلبولهای سفید ، تولید آن چیزی را میکنند که ما به آن اصطلاحا “چرک” می گوییم . چرک مایع زرد یا سبز رنگی میباشد که بدن در پاسخ به التهاب تولید میکند .چرک، حاوی مقدار زیادی گلبول سفید است که جریان خون برای حمله به محل بروز التهاب می آیند . اما اگر مسدود شدن مجرا توسط باکتری ، عفونی نشود ، این انسداد مجرا بصورت یک گرفتگی مجرا باقی میماند که ما اصطلاحا “دانه سر سیاه ” می گوییم .

منبع :کتاب آکنه جوش غرور جوانی (تالیف : پروفسورتیم میچل ، تر جمه : دکتر فرهاد همت خواه)