مسیر درمان- دسترسی آسان به پزشکان و مراکز درمان
دیابت نوع 1وعلائم آن
دیابت نوع 1وعلائم آن

علائمی که در افرادی که مبتلا به دیابت نوع 1 هستند پدیدار میشود؟

امروزه بیماری دیابت نوع 1وعلائم آن را به راحتی می توان پیدا کرد و آن را کنترل کرد . در این مطلب قصد داریم که با شما درباره این صحبت کنیم .

دیابت نوع 1 که در گذشته به دیابت وابسته به انسولین نامیده می شد. دیابت نوع 1  هر سنی را دربرمیگیرد امادر کودکان و جوانان شایع تر است .بدن افراد مبتلا به دیابت نوع1 نمیتواند انسولین کافی تولید کند .

انسولین هورمونی است حیاتی که سلول های بدن را قادر میسازد تا گلوکز موجود در غذا  را تبدیل به انرژی کند .چنانچه قند موجود در خون نتواند وارد سلول شود درون رگ انباشته می شود ونتیجه آن قند خون بالا است .

قند خون بالا میتواند به مرور زمان تاثیرات خود را بر روی اعضای مختلف بدن داشته باشد . با توجه به این که دیابت نوع 1 به دیابت دوره نوجوانی یاد میشود ولی مبتلا شدن به آن در هر سنی وجود دارد.

تشخیص سریع این بیماری باعث جلوگیری از مشکلاتی همچون : ناراحتی قلبی ،نابینایی،نارسانی کلیوی و…  شود . دیابت های نوع 1 علاوه بر انسولین به ورزش منظم وبرنامه غذایی سالم احتیاج دارند.

علائم بیماری نوع1:

1-تکرر ادرار (در صورت مشاهده این مورد به پزشک مراجعه کنید )

2-پرنوشی(هر جه آب مصرف کنید سیر آب نمیشوید)

3-کمبود انرژی

4- خشکی وخارش پوست

5-گزگز کردن اندام های پایانی پوست

دلایل ابتلاع به بیماری دیابت نوع 1:

هر چند که علائم این بیماری هنوز نامعلوم است اما اکثر افراد مبتلا به این بیماری ،سیستم ایمنی بدن که با باکتری ها و ویروس های خطرناک مبارزه میکند. به اشتباه شروع به نابود کردن سلول های سازنده انسولین می کند.ویروس های خاص و ژنتیک می تواند عامل این واکنش غیر عادی در سیستم ایمنی بدن باشد.

عوارض ابتلا به دیابت نوع1:

این بیماری میتواند اعضای اصلی بدن را از جمله رگهای خونی ، قلب ، چشم و…. را تحت شعاع خود قرار دهد .کنترل همیشگی قند خون و متعادل نگه داشتن آن می تواند بطور چشم گیری خطر مبتلا شدن به این بیماری راکاهش می دهد.

منابع:ویکی پدیا،سایت راستینه

برچسب ها: