مسیر درمان- دسترسی آسان به پزشکان و مراکز درمان
راه های انتقال سریع ویروس کرونا و پیشگیری آن
راه های انتقال سریع ویروس کرونا و پیشگیری آن

راه کارهای که باید برای مقابله با کرونا انجام داد

با وجود این که این ویروس در جهان در حال گسترش است .بهتر این بیماری جدید را بشناسیم و راه های انتقال سریع ویروس کرونا را بدانیم تا بتوانیم از مبتلا شدن به آن جلوگیری کنیم.

1-آشنایی با ویروس کرونا

COVID-۱۹ عضو جدیدی از کروناها می باشد. دوره نهفتگی این بیماری بین 2 تا 14 روز می باشد. علائم این بیماری اغلب با تب وسرفه آغاز وباسایر علاوئم تنفسی بروزمی گردد.البته دراین بیماری آبریزش بینی وعطسه کمتر از سایر ویروس های تنفسی دیده میشود .

دوره نهفتگی این بیماری بین 2 تا 14 روز می باشد . علائم این بیماری اغلب با تب وسرفه آغاز وباسایر علاوئم تنفسی بروزمی گردد.البته دراین بیماری آبریزش بینی وعطسه کمتر از سایر ویروس های تنفسی دیده میشود .

این ویروس در اکثر موارد علائم بالینی خفیف ایجاد میکند.که این امر سبب نشر بیشتر ویروس ازطریق افراد با علائم خفیف می شود.

بر همین اساس وزارت بهداشت بارها وبارها روی نظافت شخصی تاکید کرده است . باید از دست دادن و روبوسی کردن دوری کنیم و دست های خود رابه صورت مکرر با آب وصابون بشوییم.

روش شستن صحیح دست ها در10 مرحله

راه های انتقال سریع ویروس کرونا ازطریق تماس مستقیم یا غیر مستقیم با فردی که ابتلا به ویروس کرونا است انتقال یابد. شایع ترین انتقال آن ازطریق قطرات تنفسی ، دست دادن ، لمس کردن سطوحی که حاوی ویروس کرونا می باشد وجود دارد.

2- خانواده ویروس کرونا

ویروس های خانواده کرونا منجر به مشکلات تنفسی میشود ، اما اپیدمی MERS-COV و SARS-COV نشان داده که ویروس های این خانواده تمایل به ایجاد بیماری های جدی دارند این ویروس جدید از طریق پستانداران (شتر – خفاش) به انسان منتقل میشود.

از مسافرت های غیر ضروری پرهیز کنید و در صورت لزوم به موارد زیر توجه کنید:

1-از تماس با بیماران اجتناب کنید یا در صورت لزوم از لباس،ماسک،دستکش مخصوص استفاده کنید.

2-از تماس با حیوانات اجتناب کنید

3-از خوردن گوشت های خام و نیم خام خودداری فرمایید

4-شستن دست ها را به صورت مکرر انجام دهید.

منابع: دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان

برچسب ها: