مسیر درمان- دسترسی آسان به پزشکان و مراکز درمان
راه های طبیعی برای درمان چاقی
راه های طبیعی برای درمان چاقی

شیوع چاقی و اضافه وزن به طور هشدار دهنده ای در حال افزایش است .چاقی و اضافه وزن از مهم ترین عامل بعضی از بیماریها مثل بیماریهای قلبی و غیره هستند که در بعض از مواقع حتی می تواند موجب مرگ فرد شود .

دارو های مصنوعی کاهنده وزن که مورد تایید قرار گرفته اند ، اثر بخشی کم و عوارض نامطلوب قابل توجهی دارند .

یکی از روش های طبیعی برای کاهش وزن استفاد از گیاهان می باشد .

تاثیر گیاهان دارویی در درمان چاقی

دارو های گیاهی از سه طریق زیر به کاهش وزن کمک می کنند:

1- از طریق دفع سریع غذا و غیر قابل دسترس کردن غذا برای جذب بدن که می توان از داروهای (ملین ، مسهل ، ادرارآور) مانند سنا ، زنیان ، گل راعی ، گل سرخ و ختمی استفاده کرد.

2- از طریق سوخته شدن چربی ها ( بالا بردن کار غده تیروئید ) که گیاهان انیسون ، زیره ، خرگوشک ، سیاه دانه و… در این خصوص موثر هستند.

3- مواد حل کننده چربی ها که در این خصوص می توان به سرکه سیب ، چای سبز و ترشیجات اشاره نمود .

گیاهان موثر در کاهش چربی خون و لاغری

یکی از بهترین شیوه ها برای کاهش وزن و داشتن اندامی متناسب فعالیت منظم بدنی ( در غالب ورزش یا در هر سطح کم تری) در کنار تغییر عادات نامناسب غذایی و مسیر خوردن به سوی خوراکی های مفیدتر با عوارض حداقلی یا بدون عارضه است .

بعضی از میوه ها قند دارند و باعث چاقی و بعضی دیگر باعث لاغری می شوند .

یک سری ار مواد غذایی وجود دارد که به نام غذاهایی با کالری منفیnegative calorie foods معروف هستند .

این مواد غذایی نسبت به سایر مواد ، انرژی بیشتری برای هضم خود نیاز دارند ، یعنی بدن انرژی بیشتری برای هضم آن ها می سوزاند و در عین حال بدن نمی تواند کالری زیادی از آن ها برای خود ذخیره کند.

پس علاوه بر این که باعث سوخت چربی ها می شوند ، کمتر به چربی تبدیل شده و کمترذخیره می شوند .

مواد غذایی ، دارای چربی ، پروتئین ،کربو هیدرات ، کالری ویتامین ها و املاح هستند .

ویتامین ها ، بافت های بدن را تحریک می کنند تا آنزیم تولید کنند که این آنزیم ها باعث تجزیه و مصرف انرژی موجود در غذا ها می شوند.

بنابراین غذاهایی با کالری منفی ، غذا های غنی از ویتامین ها و املاح هستند که نه تنها باعث مصرف انرژی حاصل از خود می شوند ، بلکه انرژی اضافی موجود در طی عمل هضم را مصرف می کنند .

البته مصرف این گونه مواد غذایی زمانی در کاهش وزن موثر است که غذاهای پرکالری و فاقد مواد مغذی مثل انواع تنقلات ، چیپس و.. را مصرف نکنید.

مواد غذایی با کالری منفی یا چربی سوز شامل انواع مختلفی از میوه ها و سبزی هاست که شامل مواد غذایی زیر است.

گیاهان چربی سوز

بادام ( شیرین )

این آجیل لذیذ سرشار از آلفا لینولییک اسید ( امگا 3 ) است که می تواند متابولیسم ( سوخت و ساز ) چربی ها را تسریع کند . خوردن حدود 90 گرم بادام در روز میتواند BMI شما را در حدود 18 درصد کاهش دهد در حالی که صرف نظر کردن از این نوع آجیل این رقم را به 11 درصد کاهش می دهد .

مصرف قبل یا همزمان چند عدد بادام با یک وعده غذایی کم تر نسبت به گذشته ، باعث بهبود سوخت و ساز غذای مصرفی و در نتیجه ایجاد انرژی بیشتر از همین غذای اندک می شود ، پس فرد نیاز به مصرف غذای کم تری در طول روز داشته و همین مسئله به تدریج باعث کاهش وزن خواهد شد .

کیوی

کیوی منبع غنی از ویتامین c و پتاسیم به شمار می رود و دارای ویتامین های E و A هست .

پوست آن نیز خوراکی است ، منبعی غنی از مواد کمک کننده به لاغری است . گفته میشود که اگر کیوی را با پوست مصرف کنید ، باعث افزایش مقدار دریافتی ویتامین c می شود .

دانه آن دارای روغنی است که حاوی 62 درصد از نوعی ویتامین c می باشد.

و نیز دانه های آن دارای نوعی امگا 3 است . یک عدد کیوی متوسط دارای حدود 46 گرم انرژی ، 0/3 گرم چربی ، 1 گرم پروتئین ، 75 میلی گرم ویتامین و 2/6 گرم فیبر غذایی است و به همین جهت گفته می شود که ملینی ملایم است.

 چای فرآوری نشده

این چای همان گیاه چای معمولی است که می شناسیم ، فرق آن با چای سیاه ، عدم عمل آوری و آفتاب خوردن برگهاست. بنابراین ترکیباتش با چای سیاه مقداری تفاوت دارد.

هویج

هویج می تواند کلسترل خون را کاهش دهد . علاوه بر آن ، نوشیدن یک لیوان آب هویج ، سبب کاهش سمیت و کاهش اثر کلسترول بد خون در انسداد شریان می شود .

هویج در صورتی که قبل از غذا میل گردد ، موجب کاهش اشتها شده و در رژیم های لاغری کاربرد دارد.

سیب

خوردن سیب چربی های اضافی بدن و چاقی را نیز از شما دور می کند . سیب سرشار از پکتین است  که همان فیبر خوراکی و از بین برنده چربی است .

طی تحقیقات محققان برزیلی ، اگر سیب را قبل از غذا بخورید ، تاثیر آن در از بین بردن چربی و کاهش وزن 33 درصد بیشتر خواهد بود .

منبع : تناسب اندام با گیاهان اثر مهندس مهدی ( فرشید )  عماد .