مسیر درمان- دسترسی آسان به پزشکان و مراکز درمان
روش های مراقبت از پوست خشک
روش های مراقبت از پوست خشک

برای مراقبت از پوست خشک چه کاری باید انجام بدهیم؟

شما با دانستن روش های مراقبت ار پوست خشک میتوانید از پوست خود مراقبت کنید تا پوست زیبا و بدون چین و چروک داشته باشید.

خشکی و زبری پوست

زبی پوست ( لیکنیفیکاسیون ) پدیده شایعی است که بر اثر عوامل مختلفی به وجود می آید . افزایش سن ، شرایط محیطی مانند تماس مکرر با آب و مواد شیمیایی یا سرمای مداوم ، اگزما ، الرژی های پوستی مانند انواع درماتیت ها و کار فیزیکی سخت همه از عواملی هستند که منجر به زبری و ضخامت پوست می شوند .

یکی از شکایات شایع افراد و به خصوص خانم ها ، بروز خشکی ، زبری و ترک پوستی به خصوص در ناحیه کف پا ، زانو ، آرنج و غیره است که این ضایعات به 2 دسته فیزیولوژیک (طبیعی) و پاتولوژیک ( ناشی از بیماری های پوست ) طبقه بندی می شوند.

عوامل متعددی میتواند سبب ایجاد خشکی و زبری و ترک پوست شود . بر اساس تحقیقات انجام شده ، اگر میزان آب در لایه شاخی پوست ، به کم تر از 10 درصد برسد ، این طبقه خشک وشکننده میشود.حدود 10 الی 20 درصد آب لازم است  تا نرمی و انعطاف طبقه شاخص تامین گردد.

چربی ها به تنهایی و به طور مستقیم قادر به تامین انعطاف پوست نبوده و فقط به طور مستقیم میتوانند از تبخیر آب پوست جلوگیری کنند .

لایه حاصله از چربی ها در سطح پوست ، با ممانعت از تبخیر آب پوستی ، سبب جمع شدن آب در طبقه شاخی و هیدراتاسیون این طبقه میشود.

روش های مراقبت از پوست خشک

1-بعد از تمیز کردن پوست خود ، آن را مرطوب کنید تا خشک نشود . از محلول مرطوب کننده یا روغن مخصوص صورت استفاده نمایید که دارای مواد مغذی و طبیعی باشد . هرگز از کرم های جامد استفاده نکنید.

2-از دستگاه بخور یا سماور یا یک ظرف آب روی شوفاژ برای مرطوب کردن هوای اتاق به خصوص در زمستان استفاده کنید . این کار باعث می شود تا پوست آب کم تری از دست بدهد.

3-از عوامل جوی به دور باشید . هنگامی که در زمستان از خانه خارج میشوید . برای محافظت از پوست صورتتان از بادهای سوزناک زمستانی ، از ماسک صورت استفاده نمایید .

تشکر از این که با مطلب روش های مراقبت از پوست خشک با ما همراه بودید.

برای استفاده از ماسک ها برای درمان پوست های مختلف از کتاب مجموعه سلامت وزیبایی با طبیعت پوست 1 از مهندس مهدی (فرشید) عماد را مطالعه فرمایید.

 

برچسب ها: