مسیر درمان- دسترسی آسان به پزشکان و مراکز درمان
غذاهای مفید برای افراد دیابتی
غذاهای مفید برای افراد دیابتی

لیست 5 تا از مفید ترین غذا های برای افراد دیابتی

بسیاری ار افرادی که به دیابت مبتلا هستند باید بدانند که چه مواد غذایی برای سلامت آن ها مفید است ما در این مطلب، غذاهای مفید برای افراد دیابتی را به شما میگوییم.

آیا تا کنون به این فکر کرده اید که چه مواد غذایی برای این که باعث بالا رفتن قند شما نشود و نیار بدن شما را تامین کند . ما در این مطلب با 5 تا از مفید ترین مواد غذایی که شما میتوانید مصرف کنید را نام میبریم و توضیح مختصری در این باره میدهیم، این غذاها عبارت اند از:

1- لوبیاها :

شما نمیتوانید غذایی به خوبی لوبیا پیدا کنید که دارای مواد مغذی برای بدن را تامین کند. مقدار فیبری که در لوبیا وجود دارد خیلی زیاد است. شما با مصرف نصف لیوان لوبیا میتوانید یک سوم فیبر مورد نیاز بدنتان را تامین کنید، همچنین لوبیا منبع خوبی از منیزیم و پتاسیم میباشد.

لوبیا را در دسته سبزیجات نشاسته ای قرار میدهد اما پروتئین موجود در نصف لیوان لوبیا برابر با مقدار پروتئین در 30 گرم گوشت است (البته در لوبیا چربی اشباعی وجود ندارد). لوبیا ها انواع مختلفی از جمله : لویبا قرمز ، سفید ، سیاه ، چیتی می باشند.

 

انواع لوبیاها

2- سبریجات برگ سبز تیره :

اسفناج ، کولارد(نوعی کلم با برگ های سبز )و… از جمله غذاهای غنی از ریزمغذی ها(موادی غذایی که بدن بدون آن ها قادر به سوخت وساز طبیعی نیست) هستند، البته مقدار قند آن های زیاد نیست در خوردن آن ها افراط نکنید.

راهنمایی های رژیم غذایی مصرف آن ها را برای بزرگسالان حدود 1/5 تا 2 لیوان در هفته وبرای کودکان بالای 9 سال توصیه می کنند.

 

 

 

غذاهای مفید برای افراد دیابتی(سبزیجات)

3- مرکبات:

پرتقال ، لیمو شیرین ،لیمو ترش، گیریپ فروت و…. کدام را دوست دارید؟ با مصرف هر کدام که دوست دارید میتوانید فیبر و ویتامین ث مورد نیاز روزانه خود را تامین کنید.

 

 

 

غذاهای مفید برای افراد دیابتی(مرکبات)

 

 

4- توت ها:

انواع توت ها دارای انتی اکسیدان ، ویتامین و فیبر می باشند . برای مصرف میتوانید بعضی ار آن ها ر ابا ماست بی چربی یا کم چربی دسر خوشمزه ای برای خود تهیه کنید.

 انواع توت ها

 

5- گوجه فرنگی :

خوراکی در دسترسی که با مصرف آن به شکل تازه ، پوره یا سس ، ریز مغذی های حیاتی مثل ویتامین ث ، آهن و ویتامین A را دریافت می کنید.

ویژگی های گوجه

 

از این که با مطلب غذاهای مفید برای افراد دیابتی کمال تشکر را داریم.

منابع : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی -درمانی اردبیل