مسیر درمان- دسترسی آسان به پزشکان و مراکز درمان
مراقبت سالمندان در برابر کرونا
مراقبت سالمندان در برابر کرونا

روش های مراقبت از سالمندان در برابر کرونا

در این دوره ای که داریم با کرونا دست و پنجه نرم می کنیم  برای مراقبت سالمندان در برابر کروناباید حواسمان بیشتر به پروتوکل های بهداشتی باشد تا از ابتلای این عزیزان به این بیماری منحوس جلوگیری کنند.

کووید – 19 بیماری جدی است و اطلاعات محدودی در مورد عوامل شدت بیماری درشرایط سنی مختلف وجود دارد بر اساس اطلاع موجود افراد مسن و همچنین سایر سنین که بیماری های زمینه ای جدی دارند ممکن است در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به شکل شدید بیماری باشند .

براساس اطلاعات موجود تا به امروز کسانی که در معرض بیماری کووید – 19 از نوع شدید هستند عبارت اند از:

1-افراد بالای 60 سال

2- افرادی که درخانه سالمندان به مدت طولانی نگهداری می شوند.

3-افراد مبتلا به بیماری های مزمن ریه یا آسم با شدت متوسط یا شدید

4- افرادی که دچار بیماری قلبی هستند .

5- خانم های باردار و….

کرونا  و اهمیت تغذیه سالمندان

مهم ترین توصیه ای که برای این سنین در کرونا هست ، مصرف غذاهای ساده و کم حجم است یه شکلی که تمامی نیازهای فرد به مواد مغذی تامین

گردد . بطور کلی با افزایش سن نیاز به انرژی به علت کاهش تحرک بدنی کم میشود و در دوران قرنطینه خانگی پیشگیری از بیماری کووید – 19 که تحرک بدنی کم تر هم شده است ، وبرای محدود کردن دریافت انرژی لازم است از غذاهای کم حجم وغنی از مواد مغذی بیشتر استفاده شود و مصرف مواد شیرین و چربی ها نیز کاهش یابد.

چند نکته درباره تغذیه سالم :

1-مصرف کافی منابع غذایی پروتئین برای تقویت سیستم ایمنی بدن ضروری است .بنابراین سالمندان باید از پروتئین مورد نیاز بدن خود را از منابع غذایی حاوی پروتئین مورد نیاز بدن خود را از منابع غذایی حاوی پروتئین مانند : گوشت کم چرب ، مرغ ، ماهی ، سفیده تخم مرغ ، فراورده های لبنی بدون چربی یا کم چرب تامین شود .حبوبات نیز جزو پروتئین های گیاهی محسوب می شود که اگر با غلات مصرف شوند تمامی نیاز های بدن به پروتئین را تامین می کنند . به طور کلی مصرف روزانه حداقل 2 واحد از گوشت و 1 واحد از حبوبات برای تامین پروتئین مورد نیاز سالمندان نیاز است .

2-در سالمندان توانایی جذب ویتامین B12 نیز کاهش می یابد. برای پیشگیری از کمبود این ویتامین که موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن میشود ، لازم است مقدار مناسبی از گوشت قرمز ، ماهی ، شیر ، تخم مرغ روزانه مصرف شود .

نکات مهم در مراقبت از سالمندان در برابر کرونا:

1- تا حد امکان دارو های مورد نیاز سالمندان برای 1 تا 3 ماه را تهیه کنید .

2- لازم است برخی مواد غذایی ضروری پر مصرف از جمله لبنیات ، میوه ،سبزی ، میوه و نان را بصورت هفتگی تهیه وبه روش مناسب  و کاملا بهداشتی در یخچال نگهداری شوند .

3- حبوبات از جمله نخود ، لوبیا، عدس و… حداقل برای مصرف حدود یک ماه تامین شود وبه تدریج مورد استفاده قرار گیرد.

منبع:پایگاه اطلاع رسانی  پزشکی ورزشی

برچسب ها: