مسیر درمان- دسترسی آسان به پزشکان و مراکز درمان
مشکلات تیروئید چه تاثیری بر زندگی شما می گذارد؟
مشکلات تیروئید چه تاثیری بر زندگی شما می گذارد؟

کسانی که دچار مشکلات تیروئید می شوند اول از همه باید اطلاعات کاملی از این بیماری داشته باشند.  تیروئید غدد کوچک پروانه ای شکل است که در گلو قرار گرفته است .غدد تیروئید به عنوان یک تنظیم کننده عمل میکند و به طور مداوم در حال تنظیم کردن مواردی مانند دما ، سطح گرسنگی و انرژی مصرفی است . مشکلات تیروئیدی باعث به وجود آمدن دامنه گسترده ای از نشانه ها می شود.

شایع ترین مشکلات تیروئید که باید بدانید؟

مشکلات تیروئیدی تقریبا بر تمام جنبه های زندگی شما اثر منفی می گذارند . از مشکلات وزنی گرفته تا افسردگی و اضطراب.

غدد تیروئید برای حفظ تعادل جسم ، ذهن و هیجانات زندگی در حالت تعادل بسیار ضروری است.

دو نوع مشکل تیروئیدی اصلی وجود دارد :

1-کم کاری تیروئید

2-پر کاری تیروئید

اگر چه دیگر مشکلات تیروئیدی هم وجود دارد اما در اکثر موارد مشکل از پرکاری یا کم کاری تیروئید است .

کم کاری تیروئید با اختلاف شایع ترین اختلال تیروئیدی است . اغلب افراد مبتلا به کم کاری تیروئید خانم ها هستند به ویژه خانم هایی که در سن بارداری یا میان سال میباشد.

برای این که درکی از چگونگی پیشرفت این مشکلات داشته باشید یک بررسی کمک کننده برای شما آورده ایم تا بدانید غده تیروئید چگونه فعالیت می کند.

غدد تیروئید کنترل بسیاری ار جنبه های متابولیسم از جمله تنظیم تولید انواع هورمون هایی را بر عهده دارد که عملکرد های حیاتی را انجام می دهند . گوارش و تولید مثل از جمله فعالیت های تیروئید می باشد .

گاهی اوقات غدد تیروئید بیشتر از حد نرمال یا کم تر از حد نرمال ، هورمون تیروئیدی ترشح میکند . هر دو جنبه مشکل آفرین هستند و بر تنظیم وزن و پایداری خلق و خو اثر میگذارد.

دو تا از مهم ترین هورمون های تیروئیدی که توسط غدد تیروئید تولید می شوند T3, T4نام دارند. این دو هورمون زمانی که از غدد تیروئید ترشح میشوند از طریق جریان خون به کل بدن منتقل میشوند و اکسیژن و کالری ها را به انرژی تبدیل می کند .

این انرژی برای عملکرد های شناختی ، تنظیم خلق و خو ، فرآیند های گوارشی ، سلامت جنسی و بسیاری دیگر از جنبه های سلامتی حیاتی هستند.

چندین ماده مغذی مانند ید و آمینو اسید ها به وسیله هورمون های تیروئید T3,T4 تبدیل میشود. پژوهش ها نشان داده اند که میزان پایین یا بالای ید بر فرآیند تبدیل اثر می گذارد و منجر به مشکلات تیروئیدی میشود.

در برخی از افراد گاهی اوقات کمبود ویتامین های گروه B، روی و دیگر مواد معدنی مانند الکترولیت ها منجر به مشکلات تیروئیدی میشود .علاوه بر این مشکلات جذب و تبدیل مواد مغذی از رژیم غذایی هم می تواند شرایط شما را وخیم تر کند.

سندرم روده چکه کن یکی از عوامل شدید تر شدن نشانه های تیروئیدی میشود زیرا که التهاب نیز عامل بسیار مهمی است.

نکته:این مطلب صرفا جهت آموزش است و جایگزین تخصصی نیست.

منبع: راهنمای کامل تیروئید(مولفین : امیر حسین رحمان پور ، محمد رضا اصفهانی)