مسیر درمان- دسترسی آسان به پزشکان و مراکز درمان
همه چیز درباره فشار خون
همه چیز درباره فشار خون

مطالبی که باید درباره فشار خون بدانید؟

درمطلب همه چیز درباره فشار خون با تعریف فشار خون ، فشار خون طبیعی ، چه زمانی فشار خون بالا می باشد وعلت این بیماری چیست  با آن آشنا میشوید.

فشار خون چیست؟

فشار خون نیرویی است که قلب شما برخون موجود در رگ هایتان برای حرکت در آوردن آن در درون دستگاه گردش خون وارد می کند. زمانی که قلب می تپد خون حاوی اکسیژن به درون سرخرگ ها رانده می شود.

وقتی خون در رگ های شما به گردش در می آید با فشار آوردن به دیواره رگ های خونی منجر به کشیده شدن جدار عروق و به دنبال آن انقباض آن گردیده واین انقباض نیروی لازم را جهت ادامه ، حفظ و تداوم جریان خون ایجاد می کند.

جریان طبیعی خون در بستگی به سن آن فرد دارد فشار خون طبیعی در رنج سنی نوجوانان و جوانان 12 روی 7 الی 8 مییاشد و جریان طبیعی در افراد میان سال 12 روی 8 میباشد و در رده سنی افراد مسن

از 12 روی  8 تا حداکثر روی 14 روی 9 باشد.البته این اعداد در صورت ساکن بودن بدن است و برای این که بفهمید فشار بالای دارید یا نه بهتر است به پزشک عمومی مراجعه کنید.

مواقع اندازه گیری فشار خون ، بیمار باید در وضعیت نشسته و راحت  وبه مدت حداقل 5 دقیقه استراحت کرده باشد . در اغلب افراد میزان فشار خونی که برای اولین با اندازه گیری میشود، پیش از مقداری است که دراندازه گیری بعدی به دست  می آید و جهت تایید تشخیص فشار خون بالا لازم است تا فشار خون ، حداقل 2 مرتبه و در هر مرتبه 2 بار به طور جداگانه اندازه گیری شود .قابل ذکر است استرس و دیگر عوامل میتواند به طور زود گذر فشار خون شما را افزایش دهند ، ولی باید توجه نمایید که یک بار اندازه گیری در زوز کافی نیست.زیرا فشار خون در طول روز در نوسان می باشد و بالا وپایین می رود.

علت فشار خون چیست؟

هیچ کس به طور قطع نمیداند که علل فشار خون بالا چه میباشد .ممکن است علت این بیماری را یک یا چندین عوامل تشکیل دهند . اما پزشکان تاثیر بسیاری ار عوامل اساسی وقطعی نمی دانند . به عنوان مثال وراثت میتواند یک عامل مستعد کننده باشد ولی جز علل اصلی محسوب نمی گردد.

بیماری کلیوی میتواند اولین عوامل فشار خون بالا باشد . هرمون ضد بارداری یک نوع ماده شیمیایی است که توسط بخشی ار مغز ترشح میشود و موجب افزایش فشار خون میگردد.توقف ناگهانی تنفس در طول خواب موجب افزایش فشار خون در افراد مسن میشود.

از همراهی شما با مطلب همه چیز درباره فشار خون سپاسگذارم.