مسیر درمان- دسترسی آسان به پزشکان و مراکز درمان
چگونه از خطر ابتلا به دیابت پیشگیری کنیم؟
چگونه از خطر ابتلا به دیابت پیشگیری کنیم؟

باید برای پیشگیری دیابت در وحله اول سوابق خانواده خود را بررسی کنید .

بیماری دیابت نوع 1 قابل پیشگیری نیست و چنانچه این بیماری زمینه ارثی داشته باشد شانس احتمال مبتلا شدن فرزندان یک خانواده به این بیماری افزایش می یابد . بنابراین در صورت مشاهده علائم آن باید سریعا به پزشک مراجعه کرد و پس از تشخیص وجود بیماری توسط پزشک آنرا تحت کنترل درآورد تا از بروز عوارض ناگوار پس از آن در امان ماند.

در  بیماری دیابت نوع دوم می توان از انجام کارهایی که زمینه  ابتلا به دیابت فراهم می کنند خودداری کرد . همچنین افراد پیش دیابتی که بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند باید بیشتر ازقبل مراقب سلامتی شان باشند تا مبتلا به دیابت نشوند.

راه های پیشگیری از دیابت

1- کاهش وزن در صورت زیاد بودن آن:

درست است که بیشتر افرادی که به دیابت نوع دو مبتلا هستند ، اضافه وزن ندارند . اما در کل افرادی که به دیابت مبتلا هستند بیشتر وزنشان روی پهلوها وشکم جمع شده است . چربی زیاد در ناحیه  شکم و پهلو خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد . با کم کردن وزن خود از این خطر دور بمانید.

2-پرهیز از خوردن غذاهای چرب:

با کم کردن مصرف  غذاهای چرب خطر ابتلا به  دیابت را کم کنید .

3-ورزش کردن و پرهیز کردن از بی تحرکی:

برای دوری کردن از دیابت باید با بی تحرکی و تنبلی اجتناب کرد.

4- پرهیز از غذاهای پر نمک:

استفاده زیاد از نمک باعث فشار خون بالا میشود و فشار خون بالا بر روی قند تاثیر میگذارد.

5- چای و قهوه بنوشید:

در تحقیقات نشان داده شده است که مصرف چای و قهوه میزان قند خون را کاهش میدهد و حساسیت بدن نسبت به انسولین را بالا میبرد و در نتیجه از دیابت جلوگیری می کند.

6 – نوشیدن آب زیاد

نکته : عده ای فکر می کنند  خوردن چیزهای شیرین موجب به وجود آمدن دیابت میشود در حالی که چنین نیست. هر چیزی که خوردن آن برای سلامتی سودی نداشته باشد و باعث افزایش چربی در بدن بشود زمینه  را برای ابتلا به دیابت فراهم می کند و باید خوردن آن هارا کاهش داد .

در مورد شیرینی جات هم همین طور است . مصرف مداوم آنها باعث سوق دادن بدن به سمت چاقی می باشد. البته در خوردن اینگونه مواد باید سلامتی کل بدن در نظر گرفته شود .

 

 

منابع : سایت  نامک