مسیر درمان- دسترسی آسان به پزشکان و مراکز درمان
چگونه از ریزش مو جلوگیری کنیم ؟
چگونه از ریزش مو جلوگیری کنیم ؟

تغذیه نامناسب نقش بسیار مهمی در ریزش مو دارد . اگر تغذیه شما حاوی ویتامین های مورد نیاز مو   نباشد ، باعث ضعیف شدن و ریزش مو می شود . ما در این مطلب ویتامین های مفید مو را به شما معرفی می کنیم .

برای جلوگیری از ریزش مو از این ویتامین ها استفاده کنید

1-ویتامین A :

یکی از انتی اکسیدان های ضروری بدن ، ویتامین A می باشد که مواد مورد نیاز پوست فرق سر شما را میسازد.

منابع غذایی این ویتامین از گوشت ، تخم مرغ ، کلم ، روغن جگر ماهی ، هویج ، هلو ، اسفناج و… می باشد . مقدار دوز مورد نیاز این ویتامین در بدن 500 UI است . هنگام مصرف این ویتامین مراقب باشید که مصرف پیش از اندازه  این ویتامین تبدیل به سمی خواهدشد که باعث ریزش مو و مشکلات حاد سلامتی می شود .

2-ویتامین C:

یکی دیگر از انتی اکسیدان های مفید که باعث سلامتی پوست و مو می شود ، ویتامین C است . ویتامین C در توت فرنگی ، فلفل سبز ، سبزیجات تیره رنگ ، سیب زمینی ، گرمک و… یافت می شود . مقدار مصرف روزانه این ویتامین باید 6 میلی گرم باشد .

3- ویتامین E :

ویتامین E انتی اکسیدانی است که  جریان خون پوست را متوازن نگه می دارد .منابع غذایی سرشار از ویتامین E عبارت ان از : تخمه خام ، روغن سبزیجات که از طریق کمپرس سرد به دست آمده باشد ، سویا ، آجیل و….

مقدار مورد نیاز ویتامین E  دربدن 400 UI است . هنگام مصرف ویتامین E مراقب باشید چرا که این ویتامین گاهی فشار خون را بالا برده و لخته شدن خون را کاهش میدهد . افرادی که دارای فشار خون بالا هستند قبل از مصرف این نوع ویتامین با پزشک خود مشورت کنند .

4 – بیوتین  :

یکی دیگر از ویتامین های مورد نیاز بدن ، بیوتین است . این ویتامین ، عامل سازنده کراتین در بدن است . کراتین از تغییر رنگ و ریزش مو جلوگیری می کند . منبع غذایی مفید این ویتامین ، حبوبات ، برنج ، جگر ، شیر و زرده تخم مرغ است .

مقدار مصرف روزانه این ویتامین ، باید بین 150 تا 300 میلی گرم باشد .

5 – اینوسیتول :

بدن از اینو سیتول برای نگه داری از فولیکول های مو در بافت سلولی استفاده می کند . بهترین مواد غذایی برای این ویتامین مرکبات ، حبوبات ، جگر می باشند . مقدار مصرف این ویتامین باید در روز 6 میلی گرم باشد .

6 – نیاسین :

نیاسین ، به عنوان ویتامین B3 نیز شناخته میشود و جریان خون پوست سر را تقویت می کند . منابع غذایی این ویتامین ، عبارت است از ماهی ، مرغ ، جوانه گندم . مقدار مصرف این ویتامین باید در روز 15 میلی گرم باشد .

7 – ویتامین B5 :

این ویتامین ، به نام اسید پانتوتنیک هم شناخته میشود و از ریزش مو  و سفیدی آن جلوگیری میکند. غذاهایی که دارای این ویتامین هستند عبارت اند از : زرده تخم مرغ ، غلات ، گوشت لخم .مقدار مصرف این ویتامین باید در روز 7 میلی گرم  باشد.

8-ویتامین B6 :

ویتامین B6 به ساخت ملانین در بدن کمک کرده و از ریزش و سفیدی مو جلوگیری می کند. بهترین منبع غذایی برای این ویتامین غلات ، گوشت لخم ، زرده تخم مرغ ، سبزیجات و جگر است . مقدار مصرف این ویتامین باید در روز 1.6 میلی گرم باشد.

9 – ویتامین B12 :

این ویتامین از ریزش مو جلوگیری می کند . منابع غذایی این ویتامین  ماهی ، تخم مرغ ، شیر و گوشت مرغ  است . مقدار مصرف روزانه این ویتامین باید 3 میلی گرم باشد .

نکته:تمام این ویتامین ها برای رویش و تقویت موها بسیار مفید هستند . هنگام مصرف این ویتامین ها باید به میزان مصرف دقت کنید ، مصرف زیاد این ویتامین ها باعث مشکلات حاد سلامتی می شود.

 

منبع: خانه کتاب ایران