مسیر درمان- دسترسی آسان به پزشکان و مراکز درمان
چگونه سکته قلبی اتفاق می افتد؟
چگونه سکته قلبی اتفاق می افتد؟

سکته قلبی یکی از مشکلات شایع در بین مردم است . برای دچار نشدن به حمله قلبی باید اطلاعاتی درباره به وجود آمدن این حمله داشته باشیم . ما در این مطلب سعی کردیم به طور کامل و خلاصه درباره قلب و سکته قلبی صحبت کنیم.

قلب چیست ؟

قلب عضویست عضلانی که به اندازه یک دست مشت شده می باشد .قلب در وسط سینه و کمی متمایل به سمت چپ قرار گرفته است ( البته استثنایی هم وجود دارد که در بعضی از افراد قلب متمایل به سمت راست می باشد).

قلب به دو قسمت چپ و راست تقسیم شده است و هر قسمت دارای یک حفره دربالا به نام دهلیز و یک حفره در پایین به نام بطن می باشد.دهلیز ها خون را از سر تا سر بدن دریافت می کنند . در حالی که بطن ها خون را از قلب به بیرون پمپاژ می کنند.

هر یک از چهار حفره قلب به یک یا چند رگ خونی متصل است .بزرگ ترین این رگ ها آئورت نام دارد که قطر آن به اندازه  یک شلنگ آب می باشد.

عضله قلب باید به طور دائم و شبانه روزی بدون استراحت کار کند . بنابراین سلول های عضله قلب حاوی واحد های بیشتر و بزرگ تری از تولید کنندگان انرژی که به آن ها  اصطلاحا میتوکندری گفته می شود نسبت به سایر سلول های بدن هستند.

وظایف قلب

وظیفه قلب رساندن خون به اعضای بدن است . خونی که توسط قلب به اعضای بدن رسانده میشود حاوی اکسیژن و مواد مغذی حیاتی که از طریق رگ هایی که به آن شریان گفته می شود ، به تمام بافت ها و اعضای بدن می رسانند. سپس سلول های بدن این اکسیژن و مواد مغذی را جذب نموده و مواد زائد خود را به داخل خون انتقال می دهند.

خونی که حاوی این مواد زائد است از طریق رگ هایی که به آن ورید گفته می شود به قلب باز می گردد. قلب ، خونی که حاوی مواد زائد است  را به ریه پمپاژ می کند . در ریه مواد زائد خون گرفته می شود و دوباره خون حاوی اکسیژن می شود و خونی که حاوی اکسیژن شده است به قلب باز می گردد.

اگر با علائم سکته قلبی  آشنایی کافی  ندارید در ادامه  با ما همراه باشید:

سکته قلبی چیست و چگونه اتفاق می افتد؟

سکته قلبی یا (myocardial infarction) مرگ قسمتی از عضله قلب می باشد که باعث قطع شدن خون رسانی آن قسمت می شود .

سکته قلبی معمولا به علت بیماری شریان کرونری ایجاد می شود . در این بیماری شریان کرونری که باعث خون رسانی  به عضلات قلب می شوند تنگ و باریک می شوند  این تنگ شدن معمولا به خاطر تصلب شرایین(گرفتگی رگ ها) می باشد . در بیماری تصلب شرایین ، رسوب چربی مثل کلسترول در دیواره داخلی شریان تجمع می یابد.

این مواد رسوبی که اصطلاحا آتروم (atheroma) گفته میشود  سپس با یک لایه فیبروز پوشانده می شود که ممکن است پاره شده و یا سفت گردد . سلول های خونی که به آنها پلاکت گفته می شود می توانند به این رسوب چسبیده و باعث ساخته شدن لخته  خون شوند  . وقتی لخته خون تشکیل می شود ممکن است  باعث انسداد کامل شریان شده و در نتیجه منجر به بروز یک سکته قلبی شود.

6 علائم سکته قلبی

1-بروز درد شدید در وسط سینه که ممکن است به طرف گردن و به دست ها( به ویژه دست چپ) انتشار پیدا کند.

2- رنگ پریدگی و عرق کردن

3- تنگی نفس

4- تهوع و گاهی اوقات استفراغ

5- اضطراب و گاهی اوقات ترس از مردن

6- بی قرار شدن

منبع : کتاب راهنمایی پزشک خانواده بیماری های قلبی (ترجمه دکتر فرهاد همت خواه)