مسیر درمان- دسترسی آسان به پزشکان و مراکز درمان
چگونه علائم بارداری را تشخیص دهیم؟
چگونه علائم بارداری را تشخیص دهیم؟

دانستن اطلاعاتی درباره علائم ی که  طی بارداری در بدن شما ایجاد می شود به شما کمک می کند که از بدنتان بیشتر آگاهی داشته باشید و نیاز های آن را بدانید. البته  دانستن این اطلاعات به شما کمک می کند که آرامش خود را حفظ نمایید زیرا اگر بدانید که این اتفاقاتی که در بدنتان ایجاد میشود کاملا در بارداری طبیعی می باشد.

علائم نشان دهنده بارداری

اگر شما قصد حامله  شدن دارید و خونریزی قاعدگی این ماه شما اتفاق نیفتاده است ، می توانید این احتمال را بدهید که یکی از علائم بارداری است . در ابتدا ممکن است که هیچ چیز دیگری به غیر از عدم وقوع خون ریزی ماهیانه توجه شما را جلب نکند.

اما افزایش فعالیت هورمونها در بدن شما و بروز یک یا چند علائم زیر ، تاییدی بر حاملگی شما خواهد بود:

1- احساس تهوع در هر زمانی از شبانه روز

2- احساس تغییردر  مزه غذاها

3- علاقه زیاد به خوردن بعضی از غذاها(ویار)

4- احساس یک مزه فلزی در دهان

5- تغییراتی در سینه ها ( آنها ممکن است حساس شوند)

6- احتیاج  پیدا کردن بیشتر به دفع ادرار

7- خستگی در هر زمانی از روز( شما همچنین ممکن است احساس سرگیجه کنید)

8- افزایش ترشحات طبیعی مهبل

9- بالا و پایین شدن خلق شما

 

علائمی که درحاملگی شما را تهدید می کند

شما می توانید از پزشک متخصص زنان ، ماما  یا هر شخصی که مراقبت های دوران بارداری را انجام می دهد کمک بگیرید. این ملاقات با پزشک یا ماما اجازه می دهد که هر گونه خطر بالقوی را که بارداریتان را تهدید میکند  شناسایی کنید و روش هایی را برای کاهش آن خطر ها به کار بگیرید.

در صورت امکان ، از همسرتان بخواهید تا شما را در این ملاقات همراهی کند . سلامتی و سبک زندگی همسرتان (شامل سابقه پزشکی خانواده و عوامل خطر ساز برای بیماری های عفونی  یا نقص های هنگام تولد ) اهمیت دارند، زیرا میتوانند روی شما و فرزندتان تاثیر بگذارند.

در این ملاقات ، پزشک با ماما معاینه ی بدنی کاملی ، شامل معاینه لگن و کنترل فشار خون  انجام می دهد. برخی موضوع های دیگر که ممکن است در این ملاقات درباره آن ها صحبت کنید عبارت اند از :

جلوگیری از بارداری

اگر قرص جلوگیری از بارداری مصرف میکرده اید، پزشک توصیه خواهد کرد که پیش از اقدام بارداری مصرف آن را متوقف کنید. این کار به دستگاه تولید مثل اجازه می دهد پیش از باردار شدن وارد چند دوره ی عادی قاعدگی شود .

ایمن سازی

بیماری های عفونی مانند آبله مرغان، سرخچه و هپاتیت Bمیتواند برای بچه ای که به دنیا نیامده است خطرناک باشد.

داروها و مکمل ها

هر گونه دارو ، گیاه دارویی یا مکمل استفاده می کنید ، به پزشکتان بگویید . پزشکتان ممکن است توصیه به کم یا قطع کردن مصرف آن کند.

 

منبع:کتاب حاملگی و زایمان (ترجمه دکتر فرهاد همت خواه)