مسیر درمان- دسترسی آسان به پزشکان و مراکز درمان
چگونه چین و چروک های پوست را ازبین ببریم؟
چگونه چین و چروک های پوست را ازبین ببریم؟

امروزه برای این که چین و چروک های پوست ر ا کاهش دهند دست به کارهای خطرناکی مثل بوتاکس میزنند که عوارض جبران ناپذیری دارد . در این مطلب راه های طبیعی که بتوانیم از چین و چروک های پوست جلوگیری کنیم را به شما می گوییم.

علت چین و چروک های  پوست

ساختمان اصلی پروتئین در پوست ، فیبرهای کلاژن است . فیبرهای آلاستین به خاطر قابلیت ارتجاعی خود ( توانایی برای کشیدن و قابلیت بازگشت به شکل اولیه ) به پوست ، جوانی و طراوت می دهند.

پوست خوب پیامد طبیعی سلول های پوستی جدید است که در محیط مطلوب ، مواد ساختمانی نظیر آمینو اسیدها ، ویتامینها و مواد معدنی ایجاد میکند.به نظر میرسد که چگونگی محکم ماندن پوست شما ، مستقیما با سلامت فیبر کلاژن ارتباط دارد .

بعضیها عقیده دارند که سلول های پوستی نمی توانند بدون حمایت کافی از ویتامین های c، به طور سالم فیبرهای کلاژن را بسازند.

عوامل اصلی پیری و  چروک پوست

پیر شدن پوست همانند همه ی بیماری های پوستی دارای عواملی است که با دوری از آن میتوانید همیشه پوست جوان و شادابی داشته باشید این عوامل عبارت اند از :

1 – فقدان رطوبت :

در پوست های خشک به دلیل نبودن آب کافی در سطح پوست ، انزیم های پوست عملکرد صحیحی نخواهد داشت . در نتیجه پوست نمی تواند بطور خودکار التهابات ناشی از آلودگی ، مصرف زیاد قند و نور خورشید را التیام بخشد ؛

2- آلودگی :

آلودگی یکی از مضرترین عوامل برای سلامت وشادابی پوست است ، تنها راه مقابله با این آلودگی ها استفاده از مواد حاوی آنتی اکسیدان می باشد.

آنتی اکسیدان از طریق خوردن شکلات تیره ، سبزی ها ، چای سبز ، میوه ها یی از خانواده توت ، انار حاصل می شود.

3 – ژنتیک :

سهم عمده ای از خاصیت و کیفیت پوست مربوط به ژنی است که شما از والدین خود کسب کرده اید . متخصصان سعی بسیاری در پیدا کردن این ژن موثر دارند.

4 – دخانیات :

دخانیات باعث از بین رفتن کلاژن ، که یکی از مهم ترین پروتئین های ساختاری پوست است شده. که نتیجه آن بروز علائم پیری نظیر چین و چروک های پوستی و جلوگیری از خون رسانی کافی به پوست بوده و در نتیجه انبوهی از آلودگی ها در سطح پوست باقی خواهد ماند که این بهترین دلیل برای ترک سیگار است.

5 – خورشید :

اشعه فرابنفش خورشید عامل تخریبی سلامت و جوانی پوست است . این اشعه باعث ایجاد التهاب پوستی و تولید رادیکال های  آزاد میشود که کلاژن را تخریب می کند به علاوه عامل سرطان پوست نیز است.

راه های پیشگیری چین و چروک پوست

1 – همواره هر گاه می خواهید از خانه خارج شوید ، از کرم و یا لوسیون ضد آفتاب استفاده نمایید .

2 – از صابون استفاده نکنید و به جای آن صورت خود را با کرم شیر بشویید .

3 – در شب از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید.

4 – باقی ماندن آرایش خود را توسط پنبه آغشته به آب گرم ( که قدری نشاسته به آن افزوده شده است ) پاک کنید . این کار زبری چین و چروک را رفع خواهد کرد .

5- در تمام فصول از لوازم آرایشی حاوی ترکیبات مواد مرطوب کننده استفاده نمایید .

6 – کیفیت خوابیدن شما روی پوست تاثیر گذار است . از بالش نرم و بزرگ با پارچه نخی استفاده کنید .

 

منبع :مجموع سلامت وزیبایی با طبیعت پوست از مهندس مهدی (فرشید)عماد.