مسیر درمان- دسترسی آسان به پزشکان و مراکز درمان
کاهش اضطراب وعصبانیت با روشهای خانگی
کاهش اضطراب وعصبانیت با روشهای خانگی

اجازه ندهید بدنتان آنقدر گرسنه بماند که قند خونتان پایین بیاید. کاهش قند خون یکی از عوامل اضطراب در افراد است. به طور کلی نوسانات قند خون روی خلق وخو موثر است.

1-زردچوبه: زردچوبه ادویه ای است که معمولا در آشپزی های هند و کشور های جنوب شرق آسیا بسیار استفاده می شود. در زرد چوبه ماده فعالی به نام کورکومین وجود دارد که التهاب و استرس اکسیداتیو که بیشتر در افراد مبتلا به اختلالات خلقی مانند اضطراب و افسردگی افزایش می یابد به کاهش اضطراب کمک می کند. مطالعات نشان می دهد کورکومین در کاهش اضطراب افراد چاق بزرگسال تاثیر داشته است.Image result for زردچوبه"

2- پرتقال: پرتقال ها باداشتن رایحه ی دلپذیر ، شیرین و با طراوت یک از داروهای طبیعی برای رفع عصبانیت است. توصیه می شود از پوست پرتقال استفاده کنید، زیرا حاوی مواد مغذی غلیظ و بسیار معطر است. می توانید از آن به صورت چای گیاهی،آبمیوه یا اسموتی استفاده کنیدImage result for پرتقال"

3-ترنج: اسانس برگاموت یا همان ترنج که در ادکلن ها وعطر ها استفاده می شود از پوست درخت بدست می آید. این روغن ضروری می تواند به شما در مبارزه با عصبانیت خفیف به روشهای طبیعی کمک کند. اگر اهل عطر هستید هر روز از آن به عنوان عطر استفاده کنید و یا اینکه آن را به نرم کننده لباسهایتان و یا خوشبو کننده هوا استفاده کنید.Image result for ترنج"

4-تخم مرغ: زرده تخم مرغ منبع دیگری از ویتامین D است. همچنین منبع خوبی برای پروتئین های کامل بوده، و تمام اسید آمینه های ضروری را که بدن برای رشد و نمو نیاز دارد، شامل می شود . تخم مرغ همچنین حاوی اسید آمینه ای به نام تریپتوفان است که به تولید سروتونین کمک می کند سروتونین نوعی انتقال دهنده ی شیمیایی است که به تنظیم خلق و خو ،خواب، حافظه و رفتار کمک می کند و مایه ی تسکین اضطراب و بهبود عملکرد مغز است.

Image result for تخم مرغ"

 

5-امگا 3 دریافت کنید: علاوه بر گیاهان دارویی ذکر شده می توان به راه های طبیعی دیگری که به کاهش اضطراب کمک می کند نیز اشاره کرد. یکی دیگر از این درمان های خانگی استفاده از امگا 3 است. این اسید چرب ضروری که در ماهی ها، گردو،دانه کتان و… وجود دارد به ایجاد احساس آرامش کمک می کند. در واقع امگا 3 به تنظیم و کاهش هورمون استرس (کورتیزول) کمک می کنند .

Image result for امگا 3"

6-شکلات تلخ: کارشناسان براین باورند شکلات تلخ می تواند به کاهش استرسواضطراب کمک کند . مطالعات نشان می دهد شکلات تلخ یا کاکائو به بهبود خلق و خو کمک می کند اگرچه هنوز چگونگی کاهش استرس توسط شکلات تلخ به طور دقیق مشخص نیست اما کاکائو منبع غنی از پلی فنول ها به ویژه فلاونوئیدهاست. فلاونوئیدها باعث کاهش التهابات عصبی و مرگ سلولی در مغز و بهبود جریان خون می شوند. شکلات ، حاوی مقادیر زیادی تریپتوفان است که بدن آن را به انتقال دهنده ها ی عصبی مانند سروتونین در مغز تبدل می کند.

Image result for شکلات تلخ"

7-ورزش کنید: حرکت کنید تا به کاهش اضطرابتان کمک کنید! انجمن اضطراب وافسردگی آمریکا اضهار داشت که حتی پیاده روی های مختصر که حدود که حدود 10 دقیقه طول میکشد می تواند باعث افزایش روحیه ی افراد می شود . ورزش باعث تولید اندروفین ها ، مواد شیمیایی ضددرد طبیعی بدن ، می شود که به شما کمک می کند تا بهتر بخوابید و استرستان را کاهش دهید.

 

Image result for ورزش"

 

منابع: ایسنا – سلامت نیوز